Polska na podium w rankingu najgorszej jakości powietrza w Europie

Odkąd zaczęto bliżej przyglądać się i analizować skład powietrza w Polsce, nikt nie zdawał sobie sprawy, że wdychane przez nas opary są tak szkodliwe dla zdrowia. Ochrona środowiska w kraju jest na bardzo niskim poziomie, pomimo wsparcia finansowego, które od lat otrzymujemy w ramach programów unijnych. Państwo stara się walczyć z zanieczyszczonym powietrzem i uświadamiać ludzi, jak istotnym jest materiał, którym palimy w piecu bądź jak szkodliwe jest nielegalne palenie śmieci na opuszczonych terenach. Pierwsze duże obawy i wątpliwości przyniosły badania z 2014 roku, gdzie przez pierwsze cztery miesiące (styczeń-kwiecień) jakość powietrza w Polsce była najgorsza w całej Europie. Zajęliśmy pierwsze miejsce w rankingu spośród tylu państw i niestety, nie jest to powód do dumy.

Kraków najbardziej zanieczyszczonym miastem w Polsce

Podczas badań wykonanych przez monitoring środowiska (https://promea.pl/oferta/monitoring-srodowiska) w 2014 roku, okazało się, że pomiary stężenia dwutlenku siarki, zarówno jednogodzinne, jak i dobowe, średnio były przekraczane co 3-4 dni, a to już jest załamujący wynik, jak na tak krótki okres badań, jakim są zaledwie cztery miesiące. Nawet jednogodzinne pomiary stężenia dwutlenku siarki przekraczały dozwolone normy. Instytut Nauk o Środowisku UJ rozpoczął dokładną analizę dlaczego to w Małopolsce jakość powietrza jest najgorsza.

Zawinił Śląsk

Po licznych badaniach i obserwacjach okazało się, że najwyższe stężenie SO2 jest w momencie, gdy wiatr wieje z kierunków zachodnich. Podobne zanieczyszczenie środowiska odnotowano również w czeskiej Ostrawie, podczas wiatru północno-wschodniego, a to wszystko wskazuje na to, że zanieczyszczone powietrze ma swoje ujście na Górnym Śląsku, stolicy zakładów przemysłowych w Polsce.

Wielkie zmiany

Została uchwalona dyrektywa, która zakazuje ogrzewanie domów piecem na węgiel. Wszyscy właściciele takiego rodzaju pieca mają 5 lat na wymianę go na nowy. Od 2020 roku w Polsce ma obowiązywać ogrzewanie na energię gazową, która nie będzie tak toksycznie wpływała na środowisko. Od 2020 roku przy pomocy monitoringu środowiska będą prowadzone też nowe badania, które w zestawieniu z poprzednimi latami mają przedstawiać jak zmienia się jakość powietrza.

promea.pl