Jak prawidłowo myć włosy?

Jak prawidłowo myć włosy?

Kto nie zgodzi się z opinią, że zdrowe, błyszczące włosy, dodają człowiekowi urody i poprawiają jego humor? Nic oczywiście nie bierze się samo z siebie. Tak samo włosy powinny być odpowiednio pielęgnowane, by cieszyć przede wszystkim właściciela. Co zrobić by wyglądać tak jakby wyszło się prosto z salonu fryzjerskiego? Istotna rzecz, o której pewnie nie wszyscy wiedzą, to właściwe ich mycie. Pozornie wydaje się prostym zajęciem, jednak wiele osób popełnia błędy przy jego wykonywaniu.

Jakie to niewłaściwe zachowania?

Każdy fryzjer przyzna, że włosy można myć tak naprawdę zawsze, kiedy tego potrzebują. Trzeba jednak pamiętać o użyciu letniej wody. Dlaczego? Gorąca woda sprawia, że włosy szybciej się przetłuszczają, gdyż ciepła woda przyczynia się do wysuszenia skóry głowy, a to powoduje wzmocnienie pracy gruczołów łojowych. Uważa się, iż włosy powinno się płukać około pięć razy dłużej niż trwało ich mycie. Piany po szamponie najlepiej jest pozbyć się  zimną wodą. Sprawi to, że powierzchnia włosów stanie się lśniąca oraz gładka i łuski włosa domkną się. Kolejną istotną radą jest to, by używać właściwego szamponu. Powinien być dobrany do typu włosów jakie mamy. Na sklepowych półkach znajdują się szampony do przeróżnych rodzajów włosów: przetłuszczających się, wypadających, farbowanych, łamliwych itd. Nie lejemy go nigdy od razu na głowę. Należy jego niedużą ilość nalać na dłoń, dalej rozcieńczyć wraz z odrobiną wody, a następnie rozprowadzić na skórze głowy. W sytuacji, gdy myjemy włosy codziennie, wystarczy jednokrotne jego użycie. Mimo wszystko jednak uważa się, że powinno się używać szamponu przynajmniej dwa razy. Pierwszy, by pozbyć się kurzu, łoju itp., a za drugim by odbyła się praktyczna faza mycia.

O czym jeszcze można nie wiedzieć?

Inną z porad o której można usłyszeć w salonie fryzjerskim, to  aby nie wykręcać bądź wycierać włosów ręcznikiem. Najlepiej owinąć je nim na pewien czas, wtedy woda sama wsiąknie w niego. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, by przed rozpoczęciem mycia włosów, dokładnie je rozczesać. Pozwoli to uniknąć zbyt dużego splątania. Nigdy zaraz po umyciu nie należy próbować rozczesywać za pomocą szczotki mokrych włosów. Może to bowiem uszkodzić ich strukturę. Najlepszym wyjściem będzie delikatne rozdzielenie palcami i kolejno rozczesanie grzebieniem o rzadkich zębach. Jeżeli myjemy włosy powinno się spokojnie masować skórę głowy, używając opuszków palców. Absolutnie nie można ich mocno trzeć czy intensywnie drapać skóry na głowie paznokciami. Na koniec ostania porada, którą da profesjonalny fryzjer: nie można zapominać o tym by używać chłodnego strumienia suszarki do suszenia włosów. Należy zacząć od nasady, a następnie kierować się ku dołowi.