Jak pobierać próbki z gleby i liści

Częstym błędem popełnianym przez sadowników przy nawożeniu jest używanie tak zwanych dawek orientacyjnych, które bez odpowiednich badań gleby mogą okazać się zbyt duże lub niewystarczające. Wcześniejsze zebranie próbek i przeprowadzenie analizy gleby może uchronić nas przed negatywnymi skutkami nadmiaru herbicydów i marnotrawstwa. Dzięki pobraniu niewielkich ilości ziemi i liści, możemy dowiedzieć się, których minerałów brakuje, a których jest za dużo, by uprawa prawidłowo się rozwijała. Poprawnie zebrane próbki dadzą nam szczegółowe dane o stanie gleby i drzew, zaś niefachowo pobrane mogą zafałszować informacje i wprowadzić nas w błąd. Jeśli chcemy uzyskać dokładne i pewne informacje o stanie naszej ziemi warto zainwestować w akredytację poboru próbek.

W jaki sposób przeprowadza się profesjonalną analizę gleby?

Aby upewnić się jakie potrzeby ma ziemia pod sad można pobrać próbkę samemu podążając za instrukcjami specjalistów. Jednak o wiele większą pewność, co do wyników przeprowadzonego pomiaru będziemy mieli, jeżeli zostanie przeprowadzony u nas akredytowany pobór gruntu. Laboratoria posiadają specjalne zespoły wyposażony w profesjonalny sprzęt. Dzięki nim akredytowany pobór próbek przebiegnie szybko, a wynik badania da nam stuprocentową pewność. W ten sposób zaoszczędzimy czas i pieniądze, nie kupując niepotrzebnego nawozu, który wcale nie zwiększyłby wydajności naszego sadu.

Badania gleby krok po kroku

Najlepiej oczywiście przeprowadzać badania gleby według wskazówek fachowców. Pierwszym krokiem jest wydzielenie kompleksów glebowych, ponieważ nawet w jednym gospodarstwie, w różnych jego częściach żyzność może być różna. Zależy to głównie od dotychczasowego użytkowania terenu i nawożenia. Szczególnie długie kwatery mogą okazać się niejednolite pod względem obecności minerałów i warto je podzielić na mniejsze fragmenty.
Bardzo ważne jest opisanie poszczególnych sadów i kwater, tak by się nie myliły, by później mieć pewność, jak nawozić poszczególne fragmenty ziemi. Fachowcy, którzy dokonują akredytowanego poboru gruntów, najlepiej doradzą nam jak podzielić kwatery. Pomocne może być również wykonanie badań biegłości – szczegóły: https://promea.pl/oferta/wykonywanie-badan-bieglosci

Jak często pobierać próbki?

Pierwsze próbki gleby pobiera się jeszcze przez założeniem sadu. Następnych dokonuje się po około 4 lub 5 latach. Jeżeli sami chcemy dokonać pomiarów będziemy potrzebować do tego specjalistycznych narzędzi takich jak świder i laska Egnera. Jeśli chcemy zaoszczędzić sobie czasu i dodatkowej pracy, warto zamówić zespół z laboratorium badawczego, który sam przywiezie niezbędny sprzęt i szybko dokona akredytowanego poboru próbek.

Opracowanie powstało dzięki: https://promea.pl/oferta/akredytowane-pobieranie-probek